SAVE MONEY ON FOOD - Slide Show
Slide Show

SAVE MONEY ON FOOD

iStockphoto

Advertisement
You gotta eat. The trick is to satisfy the hunger without starving your wallet.

According to the U.S. Department of Labor, the average American family of four spends $8,513 per year on groceries -- that's $709 per month! And many of us blow our budgets further on restaurant meals.

Here are ten ways to save money on food, whether you're eating in or out:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

SAVE MONEY ON FOOD - Slide Show | Slide 2 of 11

LEARN TO COOK

iStockphoto

Advertisement
Eating out is a huge budget buster. Even seemingly inexpensive fast food can add up quickly. Cooking your own meals could save you a small fortune on restaurants and groceries (you'll buy fewer pricey frozen and prepared meals). Plus, you could make dating cheaper -- who wouldn't be impressed by a cozy dinner?

Scour the Web for simple recipes to get your feet wet, or check out beginner cook books at your local bookstore.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

SAVE MONEY ON FOOD - Slide Show | Slide 3 of 11

TAKE FEWER TRIPS TO THE GROCERY STORE

iStockphoto

Advertisement
Making bigger shopping trips less often will cut down on your impulse buys. In fact, almost half of all shoppers go to the store three or four times per week. Shoppers making a "quick trip" to the store usually purchase 54% more than they planned, according to a study published by the Marketing Science Institute.

If you go to the store three times a week and spend $10 on impulse buys each trip, that adds up to $120 extra per month. But if you go only once a week, you'll spend $40 per month on impulse buys. That saves you $80 per month, or $960 per year.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

SAVE MONEY ON FOOD - Slide Show | Slide 4 of 11

BREAK YOUR RESTAURANT ROUTINE

iStockphoto

Advertisement
This may seem obvious, but we are creatures of habit and convenience. Make an effort to cut back a little, such as dining out once a week instead of three nights a week. With $20 meals, this simple act will trim your expenses by $160 a month.

Or, try something different –- and cheaper. Pick up a restaurant guide or a tour book of your city for budget-friendly suggestions. If you eat out three times a week, cutting just $5 from each meal ticket will save you $60 a month.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

SAVE MONEY ON FOOD - Slide Show | Slide 5 of 11

BRING YOUR LUNCH TO WORK

iStockphoto

Advertisement
Spending just $2 a day on a home-made lunch versus $6 a day on the sandwich shop next to the office will save you about $80 a month and $960 each year.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

SAVE MONEY ON FOOD - Slide Show | Slide 6 of 11

GROCERY SHOP WITH FOCUS

iStockphoto

Advertisement
Another way to cut down on impulse buys is to shop with a list. Sketch out the week's meals and jot down the ingredients you'll need. Remember to factor in treats, snacks and lunches. Then stick to the list.

You might find it helpful to leave the kids at home so you're not tempted to give into pressure from crying children for an extra treat or toy that isn't on your list.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

SAVE MONEY ON FOOD - Slide Show | Slide 7 of 11

BUY GENERIC

iStockphoto

Advertisement
You can almost always save money by choosing a no-name brand instead of a brand name. And you usually won't sacrifice much in quality on many items, from cereal to canned goods and frozen vegetables. Also, the savings on generic baby formula and prescription drugs can be huge.

You could save a few cents to a couple of dollars per item. And that adds up quickly each month.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

SAVE MONEY ON FOOD - Slide Show | Slide 8 of 11

MAKE YOUR OWN LATTE

iStockphoto

Advertisement
That daily $4 cup of coffee is costing you $120 per month -- or more than $1,400 per year. Invest in a good-quality machine and make your own brew for much less.

Or kick the caffeine habit altogether and enjoy the health benefits along with the financial.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

SAVE MONEY ON FOOD - Slide Show | Slide 9 of 11

USE COUPONS

iStockphoto

Advertisement
You know about coupons for groceries. But don't overlook bargains for dining out.

For instance, at Restaurant.com you can get a $25 gift certificate to local restaurants for only $10. Use the coupon once a week, and you'll save $60 per month.

Or, before you dine out, hit the Web. At http://www.retailmenot.com/coupons/food, you can quickly find printable coupons and codes for dozens of eateries.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

SAVE MONEY ON FOOD - Slide Show | Slide 10 of 11

TIME YOUR MEAL

iStockphoto

Advertisement
No, eating quickly won't make the bill smaller. Rather, consider eating out for lunch instead of dinner. That way, you can get lunch-menu prices for dinner-quality entrees.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

SAVE MONEY ON FOOD - Slide Show | Slide 11 of 11

MIND THE UNIT PRICE

iStockphoto

Advertisement
Many grocery store tags will tell you how much an item costs per ounce, per pound or by some other unit of measure. Comparison-shop by unit price and save.

For example, a pack of 40 diapers at our local drug store cost $13, or 33 cents per diaper. A box of 144 diapers cost $35, or 24 cents per diaper. A difference of 9 cents may not seem like much, but when you change a diaper six to eight times each day, that amounts to a savings of $16 to $22 per month.

One caveat: Don't buy in bulk if you won't use it all -- otherwise, you wasted your money, no matter how good a deal it was.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement